MESTO CHCE VRÁTIŤ ŽIVOT DO NAŠICH VINÍC. VINOHRADY DOTVÁRAJÚ KRAJINNÝ OBRAZ, NESÚ V SEBE TRADÍCIE A TIEŽ DEDIČSTVO NÁŠHO MESTA. JE DÔLEŽITÉ, ABY VINICE NECHÁTRALI A NEZANIKALI.PRETO BRATISLAVA VYHLASUJE SÚŤAŽ, KTOREJ CIEĽOM JE TRANSPARENTNÝ VÝBER NOVÝCH NÁJOMCOV MESTSKÝCH VINÍC V KATASTRÁLNOM ÚZEMÍ RAČA A VINOHRADY Z RADOV POCTIVÝCH MIESTNYCH VINOHRADNÍKOV A VINOHRADNÍČOK ČI LOKÁLNYCH KOMUNÍT A INICIATÍV. AK MEDZI NICH PATRÍTE, PRIHLÁSIŤ SA MÔŽETE DO 14. JANUÁRA.
História nášho hlavného mesta je nezvyčajne úzko spätá s osudmi jej viníc. Vinohradníctvo ako hnací motor lokálnej ekonomiky po stáročia prispievalo k ekonomickej prosperite, ale tiež formovalo samotnú hmotnú podobu mesta – od upravených svahov Malých Karpát až po architektúru domov v niektorých mestských častiach. Napriek tomu sa vinohradníctvo postupne vytráca z mentálnych máp svojich obyvateľov a pre stavebné aktivity aj z fyzickej mestskej krajiny. Bratislava takto prichádza o nevídaný kultúrny, sociálny a ekonomický potenciál svojich juhovýchodných svahov. Na príkladoch iných miest v centrálnej Európe je však možné vidieť, že kvalitný rozvoj vinárskych lokalít je spravidla úspešnou iniciatívou.
Oživenie zanedbaných viníc
V súčasnosti má hlavné mesto vo svojom vlastníctve a v správe približne 15,5 hektárov vinohradov. Mestské vinice o rozlohe 8 hektárov sú však v súčasnosti neprenajaté a značná časť týchto viníc je v zanedbanom stave. Ich oživenie si vyžaduje komplexný prístup – prenájom, zlepšenie infraštruktúry v ich okolí a podporu vinohradníckej tradície. „Hlavným cieľom súťaže, ktorú mesto koncom novembra vyhlásilo, je byť dobrým hospodárom a nenechať vinice chátrať, ale sprístupniť ich poctivým miestnym vinohradníkom a komunitným iniciatívam v otvorenej a transparentnej súťaži,“ vysvetľuje Klaudia Lušpaiová, vedúca referátu nájmov majetku. Celú dotknutú oblasť Rače a Vinohradov chce teda mesto riešiť koncepčne.
Pre koho je súťaž určená? „Podmienky obchodných verejných súťaží na nájom viníc sú navrhnuté tak, aby proaktívnou, otvorenou a transparentnou súťažou vytvorili možnosti na nájom viníc pre širšiu verejnosť a motivovali by súťažiacich k zohľadňovaniu nielen produkčno-vinohradníckych aspektov vinohradov, ale aj prírodných aspektov (ekologizácie pestovania viniča, podpory biodiverzity) a rekreačných aspektov viníc (využívania rekreačných potenciálov),“ dodáva Lušpaiová.
Čo by z viníc mohlo vzniknúť?
Špecifické podmienky obchodných verejných súťaží na nájom viníc umožnia prostredníctvom aktivít vo viniciach priniesť život do mestských viníc, ktoré by sa využívali i na rekreáciu, podporili by miestnych vinohradníkov a vinohradnícku tradíciu a zároveň by umožnili kontakt obyvateliek a obyvateľov hlavného mesta s autentickým remeslom a žitými lokálnymi tradíciami. „Dôležité sú v tomto prípade práve hodnotiace kritériá, ktoré vylučujú výšku nájomného ako hodnotiace kritérium. Nájom viníc podľa navrhovaných podmienok má zabezpečiť, aby nájomca pri ich užívaní čo najlepšie zohľadňoval prírodné, rekreačné a vinohradnícke aspekty,“ dodáva Lušpaiová s tým, že nájomná zmluva bude uzatvorená na 10 rokov s opciou na päť rokov so súhlasom prenajímateľa v k.ú. Rača a na dobu 15 rokov v k.ú. Vinohrady. Nájomné je stanovené v peňažnej forme v sume 79,60 eur/ha ročne pre k.ú. Rača a 31,46 eur/ha ročne pre k.ú. Vinohrady a vo forme vecného plnenia – vína v objeme 10 percent z úrody.
zdroj inba.sk