Prečo mať havarijné poistenie? Veď mám staré auto. Stačí že mám uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Nehodu som nikdy nespôsobil/a. Toto je najčastejší argument od motoristov, ktorí jazdia bez uzatvoreného havarijného poistenia. Zhrnieme si prečo je dobré mať na vozidle uzatvorené havarijné poistenie.
Čo kryje havarijné poistenie na rozdiel od povinného zmluvného poistenia?
Havarijné poistenie môžeme chápať podobne ako poistenie svojho majetku, avšak namiesto domova chráni vaše motorové vozidlo. Havarijné poistenie pomôže v prípade dopravnej nehody (havárie), pri krádeži, poškodení živlom či vandalizmom. Toto poistenie zahŕňa aj poškodenie pri strete so zverou alebo škody spôsobene hlodavcom.
Vodiči sa často spoliehajú na svoje povinné zmluvné poistenie, ktoré ale svoj účel plní u poškodeného. V prípade že si škodu spôsobíte na vlastnom vozidle, tento omyl vás môže stáť nemalé finančné prostriedky.
Malú výnimku tvoria rozšírené balíky PZP, ktoré kryjú vybrané škody na vašom vozidle. Najčastejšie sa v týchto balíkoch nachádzajú krytia ktoré zahŕňajú poškodenia spôsobené živlom, hlodavcom, výtlkom či poškodenie vozidla pri strete so zverou, poškodenie pneumatiky, úraz dopravovaných osôb a podobne. Bežne platí že čím je balík vyšší, tým je povinné zmluvné poistenie drahšie.
Hlavný rozdiel medzi havarijným poistením a povinným zmluvným poistením.
Havarijné poistenie je dobrovoľné, na rozdiel od povinného zmluvného poistenia, ktoré musí mať každý držiteľ motorového vozidla uzatvorené zo zákona. Povinné zmluvné poistenie kryje škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobíte. Havarijné poistenie zase chráni vaše vlastné vozidlo.
Kedy naozaj oceníte to že ste sa rozhodli uzatvoriť havarijné poistenie?
Ako už viete, povinné zmluvné poistenie vám nepomôže vždy, ak sa jedná o vaše vozidlo. Pozrieme sa na najčastejšie scenáre, kedy si poviete, že uzatvoriť havarijné poistenie malo zmysel.
- Havária – Najčastejší scenár ako už je zrejme z názvu „havarijné poistenie“, je teda havária. Havarijné poistenie vám pomôže ako už bolo spomenuté, pri situácií ak ste pri nehode poškodenie zavinili vy. Ak by nastal tento scenár, v tomto prípade poškodený má nárok, si škodu na svojom vozidle uplatňovať z vášho povinného zmluvného poistenia. Škodu na vozidle, ktorá vznikla vám, si uplatníte z havarijného poistenia. Ďalší scenár, ktorý sa bohužiaľ stáva často, je že svoje zaparkované vozidlo na parkovisku si nájdete z odretým nárazníkom. Vodič, ktorý vám túto škodu spôsobil odišiel a kontakt nezanechal. Opravu auta teda nepokryje povinné zmluvné poistenie vinníka a ani to vaše, treba si pripraviť vlastnú peňaženku ak nemáte havarijné poistenie.
- Krádež vozidla – Máte pocit že havarijné poistenie je veľmi drahé? Teraz si predstavte že vaše auto vám ukradli. V tomto prípade sa vám už cena za havarijné poistenie nebude zdať až taká vysoká.
- Živel – Dnešné nepredvídateľné počasie nás veľakrát prekvapí a spôsobí veľké škody nie len na našich domovoch. Medzi najčastejšie škody spôsobené živlom patrí – zaplavenie vodou, krupobitie, pád stromu či požiar. Netreba však zabudnúť že v rámci predmetu tohto poistenia je aj poškodenie vozidla hlodavcom. V zimných mesiacoch je zahriatý priestor pod kapotou obľúbenou destináciou pre hlodavce.
- Vandalizmus – Možno ste sa už ocitli v situácií, kedy ste si našli na svojom vozidle škrabance na laku, zlomené spätné zrkadlo, ulomený stierač, rozbité okno atď…. V dnešnej dobe sú to nemalé položky z našej peňaženky, pokiaľ nemáte havarijné poistenie.
Pri havarijnom poistení taktiež platí, že zmluvu si viete rozšíriť o doplnkové pripoistenia, ktoré kryjú ďalšie rizika. Ponuka pripoistení sa môže líšiť, záleží v ktorej poisťovni sa rozhodnete svoje poistenie uzatvoriť.
Medzi najčastejšie pripoistenia patria:
• Poistenie finančnej straty – GAP
• Poistenie Elektro
• Poistenie náhradného vozidla
• Poistenie skiel na vozidle
• Poistenie nadštandardnej výbavy
• Poistenie batožiny a vecí osobnej potreby
• Poistenie úrazu dopravovaných osôb
• Asistenčné služby v prémiovom balíku
Bežnou situáciou na cestách je napríklad, ak vám vletí kamienok do čelného skla a praskne. Objednáte si výmenu čelného skla a zaplatíte poisťovni spoluúčasť za škodu v prípade ak máte havarijné poistenie. Ak ste dojednali aj pripoistenie skiel na vozidle, spoluúčasť na škode neplatíte a spravidla sa vám neznižuje ani bonus pre ďalšie poistné obdobie.
Oplatí sa uzatvoriť havarijné poistenie na staršie ojazdené vozidlo?
Bežne sa stretávame s názorom že pre staršie auto sa už havarijné poistenie neoplatí. Nie je to pravda. Aj vozidlá staré 5, 8 či 10 rokov majú hodnotu desiatky tisíc eur, preto rozhodne havarijné poistenie treba mať.
Vždy však platí pravidlo že cenu havarijného poistenia si minimálne raz ročne treba porovnať. Zistíte tak či zbytočne nepreplácate navyše. Zadáte pár vstupných údajov a my zariadime zvyšok. Najvýhodnejšiu ponuku si môžete okamžite uzatvoriť online.
Komu a kedy sa havarijné poistenie neoplatí?
Samozrejme sú aj prípady kedy havarijné poistenie neodporúčame uzatvoriť. Pokiaľ vaše auto už dosiahlo vek viac ako 15 rokov, nie každá poisťovňa bude toto auto chcieť poistiť. Ak áno, tak určite nie za rozumnú cenu.
Ak máte vozidlo ktoré si už „odžilo“ svoje, jeho hodnota je nízka, resp. menšia ako 3000 EUR, v tomto prípade havarijné poistenie nie je najlepšou voľbou. V prípade povinného zmluvného poistenia ale môžete využiť spomínané pripoistenia.
Ak jazdíte len výnimočne a vaše auto je po celý rok zaparkované v garáži, v tomto prípade treba taktiež zvážiť, či je pre vás vhodné uzatvorenie havarijného poistenia.